Door: Ismay Gijsen
Je kindje dragen na de peutertijd? Draagconsulent Aafke Veldman is er groot voorstander van. Ze is moeder van vier en haar kinderen genieten er stuk voor stuk van. Dat geldt zowel voor de jongste van vijf maanden als de middelste van negen jaar.
Aafke (42): 'In het dorp waar ik woon, heb ik nooit een vervelende opmerking gekregen als ik met een peuter of kleuter in de draagzak liep. Sterker nog: ik zie het hier vaker. Oudere kinderen worden bijvoorbeeld gedragen tijdens het uitlaten van de honden, een wandeling in het bos of als ouders aan het werk zijn op de boerderij.
De voordelen van een baby op je borst dragen zijn bekend: ze horen je hartslag en ademhaling, je kunt snel reageren op behoeftes - bijvoorbeeld krampjes en refluxklachten - en je hebt goed zicht op je kindje. Maar naar mijn idee kan ook voor oudere kinderen een draagmoment waardevol zijn. Denk aan peuters of kleuters die overprikkeld zijn of behoefte hebben aan rust. De diepe druk op de rug in een draagzak kalmeert het zenuwstelsel, dat is een heel andere vorm van geborgenheid dan een knuffel op de bank. Mijn negenjarige dochter wil soms ook nog in de draagzak. Na een drukke dag vraagt ze of ze of papa haar wil dragen. Gewoon, een knuffelmomentje samen. Ze lopen dan geen kilometers door het bos, maar maken een rondje door huis of de tuin. Dat geeft haar rust en een veilig gevoel.'
Gemengde reacties
'Toen ik hierover iets deelde op Instagram, kreeg ik zowel positieve als negatieve reacties. De één herkende zich erin, de ander vond dat ik een verwend en afhankelijk kind creëer. Onzin, vind ik. Een kind dragen betekent niet automatisch dat het niet zelfstandig is. Mijn kinderen hangen niet aan mijn been, integendeel. Ze zijn juist vrij, avontuurlijk en ondernemend.
Ook praktisch gezien kan het fijn zijn om een ouder kind te dragen. Je kind komt tot rust op jouw rug, jij hebt je handen vrij en kunt ondertussen koken of stofzuigen. In mijn praktijk hoor ik vaak dat ouders de draagzak gebruiken tijdens een wandelvakantie in de bergen. De grootste draagzak momenteel, is ontwikkeld voor grotere kinderen met een beperking, bijvoorbeeld als lopen moeilijk gaat. Maar ook voor kinderen die bijvoorbeeld rolstoelgebonden zijn, kan het dragen een mooie manier zijn om tóch op plekken te komen zoals het strand.
Ik zeg niet dat dit dé manier is. Dit is wat voor óns werkt. De één stopt met dragen na het eerste jaar, de ander gaat langer door. Doe vooral wat goed voelt. Het belangrijkste is dat je veilig draagt en een draagzak goed past, bij jou en bij je kind.'
Meer weten over Aafke of ergonomisch dragen? Haar website vind je hier.
:quality(95))
:quality(95))
:quality(95))
:quality(95))
:quality(95))
:quality(95))