Door: Roos Kiefte
De Netflix-documentaire Reality Check: America's Next Top Model staat als sinds de lancering bovenaan de kijkcijferlijsten, maar de reacties van voormalige deelnemers zijn allesbehalve positief. In de docuserie krijgen kijkers een inkijk in wat er zich achter de schermen van het populaire modellenprogramma afspeelde en dat blijkt volgens verschillende betrokkenen verre van rooskleurig.
'De productie wist wat er gebeurde'
In de documentaire komen verschillende oud-kandidaten en voormalig medewerkers aan het woord, onder wie juryleden Nigel Barker, Jay Manuel en Miss J. Alexander. Voormalig deelneemster Shandi Sullivan vertelt in een uitgebreid bericht op Facebook dat ze na een fotoshoot misbruikt werd door een model. Volgens haar was de productie op de hoogte van de situatie, maar werd er niet ingegrepen.
'Op 43-jarige leeftijd worstel ik er nog steeds mee', schrijft ze op Facebook. 'Daarom heb ik deze kans gegrepen. Wetende dat Tyra geen controle had over mijn verhaal, dat de regisseur en producers nu wél achter mij stonden, heb ik het gedeeld. Ik deed het voor mezelf'.
Een 'wurgcontract'
Ook andere oud-deelnemers delen hun ervaringen. Lisa D'Amato, die niet in de documentaire te zien is maar wel reageerde via sociale media, stelt dat de documentaire de realiteit nog steeds mooier voordoet dan deze was. 'Voor zó ontzettend veel van ons was het véél erger.'
Zo beschrijft Victoria Henley in een blogpost hoe ze een ‘wurgcontract’ moest tekenen. Daarnaast zou er in het modellenhuis sprake zijn geweest van intense pesterijen. 'Het was werkelijk ondraaglijk,' blikt ze terug. 'Na mijn deelname was ik een angstig, onzeker en paranoïde wrak.'
lees ook: Dit zijn de 6 schokkendste momenten uit Reality Check: Inside America's Next Top Model
Woede richting Tyra Banks
Vooral de houding van presentatrice en bedenker Tyra Banks zorgt voor controverse. In de documentaire toont zij volgens critici weinig berouw over bepaalde situaties uit het verleden. Tiffany Richardson - bekend van het moment waarop Banks tegen haar schreeuwde 'be quiet, tiffany' - noemde haar voormalige mentor in een inmiddels verwijderd Instagrambericht een leugenaar. 'Je behandelde mij als vuil en je hebt vreselijke dingen gezegd over mij en mijn zoon,' schreef ze. Volgens Tiffany werd de bewuste scène destijds zo gemonteerd dat het leek alsof de productie het beste met haar voor had.
Ook winnares Adrienne Curry heeft kritiek. 'Tyra Banks heeft nergens spijt van. Ze biedt ook nergens haar excuses voor aan. Waarom zou ze zich nu slecht voelen als het haar toen ook niets kon schelen?'
Niet alleen negativiteit
Toch zijn niet alle reacties negatief. Eva Marcille gaat tegen de kritiek in: 'Tyra had een doel voor ogen: schoonheid op een andere manier tonen. Ze is een mens, en mensen maken fouten.' Ook Whitney Thompson neemt het op voor Banks. 'Eigenlijk moeten we haar bedanken,' zegt ze in de documentaire.
:quality(95))
:quality(95))
:quality(95))
:quality(95))
:quality(95))
:quality(95))